Biyografi

Serkan Ufuk AKGÜN; 1976 yılında İstanbul’da doğdu. Eğitim hayatına Yeşilyurt Hamdullah Suphi İlkokulu ile başlayan Serkan Ufuk AKGÜN, daha sonra sırasıyla İstek Vakfı Kaşgarlı Mahmut Ortaokulu, İstek Vakfı Bilge Kağan Lisesi ve son olarak Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi, Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik bölümünde ön lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak, Sofya VUZF Üniversitesi’nde Finansal Yönetim eğitimine devam etmektedir.

Henüz 20’li yaşlarda, inşaat, yapı, mühendislik ve sanayi sektörlerinde; başta Almanya, Kazakistan ve Etiyopya olmak üzere yurt içi ve yurt dışındaki uluslararası büyük projelere imza atmış olan AKGÜN İNŞAAT aile firmasında çalışma hayatına başlayan Serkan Ufuk AKGÜN; yönetim, organizasyon, ekonomi ve uluslararası ticaret alanlarında başarılı projelere imza atarak kısa zamanda uluslararası firmanın yönetici pozisyonuna atanmış olup, halen Genel Müdür olarak görevini sürdürmektedir.

Bugün başta İstanbul olmak üzere ülkemizin en önemli sanayi bölgelerinden biri olan, 700 hektar arazi üzerinde kurulmuş, 37 sanayi sitesi ve 30.000 bağımsız KOBİ sanayicisinden oluşan, 350.000 kişiyi istihdam eden ve yılda yaklaşık 7 milyar dolara yakın bir ihracat sağlayan İkitelli OSB projesinin oluşumunda aktif görev almıştır.

2005 yılında kurulan Oyap Ethio Industrial Trading PLC firmasında kurucu ortak ve genel müdür görevlerini de üstlenen Serkan Ufuk AKGÜN; Etiyopya’da entegre biçimde hammaddeden son ürün ve aksesuarlara kadar üretim yapan ülkenin tek PVC fabrikasıyla, özellikle devletin sosyal konutlarının kapı ve pencere işlerinin yapılması hususunda son derece önemli ve başarılı uluslararası bir projeye daha imza atmış ve bu başarılı çalışmaları nedeniyle dönemin Etiyopya Cumhurbaşkanı Dr. Sn. Mulatu Teshome Wirtu tarafından sunulan bir takdir belgesi ile ödüllendirilmiştir.

Etiyopya Hükümeti 13.11.2008 yılında Etiyopya’nın Oromia Eyalet Başkanı, Sanayi Bakanı ve Ekonomi Bakanı, İstanbul İkitelli O.S.B.’ni büyük bir heyetle ziyaret etmiş ve bu projenin aynısını Etiyopya’da kurmasını istemişlerdir. Bunun üzerine Sanayi Bakanlığı, Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı’nın daveti ile Etiyopya’da Etiyopya-Türk Uluslararası Sanayi Bölgesi kurulması, Akgün aile şirketine teklif edilmiştir. Gerekli çalışmalar ve araştırmalar yapıldıktan sonra Etiyopya’da 3500 hektar arazi üzerine Etiyopya Hükümeti ile ortak bir sanayi bölgesi kurulması kararlaştırılmıştır. 12.06.2010 tarihinde anlaşma imzalanmış ve bir endüstri şehri kurulması planlanmıştır. Anaokulundan üniversiteye kadar bütün teknik okullar, sağlık merkezi, fuar alanı, ticaret merkezi, teknoparklar, laboratuvarlar ve yaşam alanları olmak üzere, üretim sanayisinden oluşan günlük 1 milyon insan istihdamı ve 1000 MW enerji kapasiteli, yılda 15 milyar $ ihracat yapabilecek dev projeyi kurmayı başarmıştır. Serkan Ufuk AKGÜN, bu projenin başından itibaren, Genel Müdür ve CEO olarak başarıyla görev yapmıştır.

Etiyopya Hükümeti Bakanlar Kurulu’na sunumu yapılan bu proje takdirle karşılanmış; Etiyopya Başbakanı Meles Zenawi’nin ifadesi ile “benim bebeğimdir ve Etiyopya-Afrika’nın parlayan yıldızıdır” şeklinde olmuştur.

Tüm bu başarılı çalışmalarının yanı sıra, 2019 yılında PEPLOS firmasını kuran ve bu firmada da kurucu genel müdür olarak aktif görev üstlenen Serkan Ufuk AKGÜN; PEPLOS bünyesindeki PEPLOS YAPI ve PEPLOS DANIŞMANLIK firmalarıyla ülkemize büyük hizmetler sunmaya devam ediyor. PEPLOS YAPI firması bünyesinde özellikle yalıtım alanında çığır açacak solvent, zehirli madde ve yanıcı madde içermeyen, çevreye duyarlı son teknoloji nanoteknolojik yalıtım ürünlerini üretmeye başlamış, PEPLOS DANIŞMANLIK bünyesinde ise ülkemizin gerek özel gerekse kamu kurumlarında çok önemli faydalar sağlayacak mühendislik, yazılım ve danışmanlık alanlarında çalışmalara başlamıştır.

2020 yılında Muharrem İnce Başkanlığında Memleket Hareketi’nin ilk kurucuları arasında yer alarak, 17 Mayıs 2021 yılında Memleket Partisi’nin Kuruculuğu, Parti MYK, Genel Saymanlık görevlerinde bulunarak aktif siyasetin içinde üst düzey yöneticilik yapmıştır. 20 Haziran 2022 yılında 6 üst düzey yönetici arkadaşı ile beraber Memleket Partisi’nden istifa etmiştir. İstifa dilekçelerini kamuoyu ile paylaşmış, milletin takdirine bırakmışlardır.

Özellikle uluslararası ticaret, uluslararası ilişkiler, dış politika, ekonomi ve sanayi alanında büyük bilgi birikimine sahip olan ve bu konularda uluslararası tamamlanmış başarılı projeleri bulunan Serkan Ufuk AKGÜN; evli ve 2 çocuk babası olup çok iyi derecede İngilizce bilmektedir.